İDARİ DURUM

      İlçemizde; Merkez İlçe Gediz Belediyesi ile Eskigediz, Gökler, Gürlek, Akçaalan, Yunuslar, Yenikent, Yeşilçay, Erdoğmuş, Altınkent, Cebrail, Gümele, Fırdan, Kayaköy ve Üzümlü adı altında kasaba belediyesi olmak üzere toplam 15 belediye vardır. 

   


 Ayrıca, ilçemize bağlı Abide, Akaya, Aksaklar, Aliağa, Alikahya, Arıca, Aşıkpaşa, Çeltikçi, Çomaklar, Çukurören, Dede, Dere, Değirmen, Dörtdeğirmen, Ece, Gölcük, Göynük, Göynükören, Gümüşlü, Güzüngülü, Hacıbaba, Ilıcasu, Işıklar, Karaağaç, Karabacaklar, Kayacık, Kıran, Köpenez, Kurtçam, Pınarbaşı, Pulat, Sarmalar, Sandıklı, Saruhanlar, Saz, Sazak, Soğuksu, Sumaklı, Tepepınar, Uğurluca, Vakıf, Yağmurlar, Yayla, Yeğinler, Yekli, Yenigüney, Yeşilova ve Yumrutaş adlarında toplam 48 adet köyümüz mevcuttur. 
 

   


Köyler, genel olarak ovaların, verimli arazilerin yakın kısımlarında ve tepelerin eteklerinde kurulmuştur. Suç oranı oldukça düşük olup, halk yasalara ve devlet yönetimine saygılıdır. Yönetimle halk arasındaki ilişkiler gayet iyi olup, karşılıklı işbirliği yapılması her zaman mümkündür.14 köyümüze ait 19 mahalle vardır. Bu mahallelerim çoğu köy merkezine 2–5 km. mesafededir. Mevcut köylerimizin 18 adedi dağ, 30 adedi ova köyüdür.