MURATDAĞI TERMAL TURİZM MERKEZİ

Muratdağı, Geminid Meteor Yağmuru ile dünyanın gündemine girdi.
Facebook Twitter Google+

Muratdağı, Geminid Meteor Yağmuru ile dünyanın gündemine girdi.

Bütün dünyada izlenen Geminid Meteor Yağmuru;   Anadolu Ajansı tarafından dört dilde servis edilen Gediz Muratdağı zirvesinde ajans muhabiri  Alibey Aydın’ın kaydettiği görüntü ve fotoğraflar,  İngiltere’nin dünyanın her yerinden izlenen; the guardian ve newshub  internet sitelerinde   haftanın 20 fotoğrafı arasına girdi. Toplam 6 uluslararası sitede meteor yağmuru haberi;  Muratdağı’nın güzelliğiyle birleşen karelerle haber oldu.

Anadolu Ajansı, Hürriyet,  Posta, Milliyet, Yeni şafak Türkiye’deki ulusal medyanın bir çoğunda yer alan ve a haber, tv24 vb. bir çok televizyonlarda izlenirken, milyonlar bütün yayınlarda Gediz, Muratdağı, Kütahya’dan bahsetti.

Kış aylarında ayrı bir güzelliğe bürünen Gediz Muratdağı Termal Turizm Merkezi, termal suları, kuş cenneti ve endemik bitkileriyle fotoğraf tutkunlarına her mevsim eşsiz bir görsel şölen sunuyor.

Yaklaşık 2320 m. rakıma sahip, bölgenin en önemli turizm merkezi olan Gediz Muratdağı Termal Turizm Merkezi’nin zirvesinde, Tavşanlı'nın Sesi Gazetesi'nin sahibi Gazeteci Alibey Aydın’ın çektiği fotoğraflar Anandolu Ajansı ve Sabah, en son haber gibi internet sitesinde milyon üzerinde tıklanma rekoru kırdı.

Konu hakkında açıklama yapan Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu; “ Muratdağı’mız, her mevsim ayrı güzellikler sunan termal ve kayak tesisleriyle, kışın, endemik bitkileri, eşsiz güzellikleriyle her zaman konuklarını ağırlayan özellikleriyle ender yerlerden biri. Yıldız yağmuruyla    10 milyon üzerinde tıklanma rekoru kıran fotoğrafları çeken Tavşanlı'nın Sesi Gazetesi'nin sahibi Gazeteci Alibey Aydın’ı tebrik ederek, teşekkürlerimi sunarım. Tüm bu güzellikleri görmek ve yaşamak isteyen fotoğraf tutkunlarını Gediz Muratdağı Termal Turizm Merkezi’ne davet ediyorum” dedi.

        Yaşadığı topraklara bir katkı sağlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Alibey Aydın; “En başta, bu Anadolu Ajansının etkili yayınına bir örnek oldu. Meteor yağmurunu çekmek için, arkadaşlarımla birlikte Murat dağının zirvesine, gün batımından önce ulaştık. Zirveye çıkarken, bulutla oldukça yoğundu. Ancak zirveye ulaştığımızda bulutlar bir deniz gibi ayağımızın altında kaldı. Gün batımında ve meteor yağmuru başladığında, yükseklik, gittikçe artan soğuğu bizi büyüleyen güzellikten hissetmedik sanki. Saat 04.00’e kadar çekimler yaptık. Ama dünya çapında yaşadığımız topraklar güzelliğiyle yayınlanınca bütün emeklerimize değdiğini hissettik. Bizi arayan sosyal medyadan tebriklerini ileten herkese teşekkür ediyorum.  Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu da en çok bu heyecanı ve mutluluğu yaşayanlar arasında, duygularını paylaştı. Umarım Kütahya bütün güzellikleriyle daha çok öne çıkacaktır. Bir de en çarpıcı yanlardan birisi, the guardian’ın haftanın 20 haber fotoğrafı sersinde diğer bütün kareler, kargaşa, açlık, yıkım, iken tek huzur veren kare idi.  “ dedi.

Muratdağı’nın yayınlandığı yurt dışı  linkler şöyle :

1-https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2017/dec/16/the-20-photographs-of-the-week#img-8  ,( The Guardian, Guardian Media Group bünyesindeki bir İngiliz gazetesidir. 1821'de ilk kez kurulan gazetenin adı 1959 yılına kadar The Manchester Guardian idi. Hâlâ gazetenin bu isimle anıldığı olur, özellikle de Kuzey Amerika'da. )

2-http://www.newshub.co.nz/home/world/2017/12/geminids-meteor-shower-wows-stargazers.html, 

3-https://www.express.co.uk/pictures/pics/17701/dazzling-geminids-meteor-shower-lights-night-sky-pictures, 

4-http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5178831/Magical-Geminid-meteor-shower-captured-photographers.html,  (The Daily Mail, Birleşik Krallık'ta tabloid olarak yayımlanan günlük gazete. Daily Mirror, 1896 tarihinde Northcliffe Lordu Alfred Harmsworth tarafından yayın hayatına sokuldu.)

5-https://www.msn.com/en-au/news/photos/magnificent-meteor-shower-pictures/ss-BBGN0lu?li=AA4Zor,

6-http://www.cetusnews.com/life/The-20-photographs-of-the-week.rkXHDnuGMz.html

İLGİLİ RESİMLER